Staj Yeri Nasıl Bulabilirim

Erasmus+ Staj Nedir?

Üniversitemiz, Erasmus+ Staj Hareketliliği ile öğrencilerimize AB program ülkelerinde staj yapma imkânı tanımaktadır. Staj hareketliliğinin anlaşma şartı olmadığından, bu ülkelerde faaliyet gösteren istedikleri bir işletme, kurum/kuruluşta stajlarını yapabilmektedirler. Staj hareketliliğinin sadece zorunlu staj kapsamında yapılması beklenmemektedir. Her bölümden öğrencimiz isteğe bağlı olarak da stajlarını yapabilirler.

Erasmus+ Staj Yerlerini Nasıl Bulabilirim?

Erasmus+ ile staj yapmak isteyen öğrencilerimiz staj yerlerini kendileri belirlemektedir. 32 AB program ülkesinde hareketlilik sağlanabilmektedir. Anlaşma şartı olmadığından istedikleri ülkede ve kendi çalışma alanlarında faaliyet gösteren bir kurumda/işletmede staj yapabilirler. Kurumun büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir ancak tanınırlığının olması (bir web sayfasına sahip olması gibi) gereklidir. Üniversitemize Ulusal Ajans aracılığı ile ya da bazı aracı şirketlerden gönderilen mailler veya görsel afişler ile bazı staj yeri teklifleri gelmektedir, ancak bu kurumlar için ne Ulusal Ajans ne de üniversitemiz gönderilen bu staj yeri tekliflerine referans olmaktadır. Sayfanın alt kısmında Staj Yeri Teklifleri başlığı altında bize gönderilen staj yeri tekliflerini görebilirsiniz.

Uzaktan Staj Yeri Arama

Öğrencilerimizin yurtdışında kişisel bağlantılarını kullanarak ya da bölümdeki hocaları ile bağlantı sağlayarak staj yerlerini arayabilirler. Herhangi bir bağlantı bulunamadığı takdirde bu sayfanın alt kısmında paylaştığımız bazı internet sayfalarına üyelik oluşturarak da staj yerlerini arayabilirler.

Üniversitemizin Staj Anlaşmaları

İkili anlaşması bulunan 6 bölümümüzün anlaşmasında bu bölümler için staj kontenjanı yer almakta, bu bölümlerde eğitim almakta olan öğrencilerimiz anlaşması olan üniversitelerde de staj faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir. Hangi bölümlerimizin staj faaliyetleri için ikili anlaşması olduğunu öğrenmek için alt kısımda üniversitemizin staj yeri anlaşmalarını görebilirsiniz.

Staj Faaliyetinden Yararlanmak İçin

Erasmus+ Staj faaliyetine katılmak için öncelikle her akademik yılın ikinci döneminden itibaren çıktığımız ilanlara başvurmanız gerekmektedir. İki aşamada gerçekleştirdiğimiz değerlendirmede başarılı olan öğrencilerimiz Erasmus+ staj öğrencisi statüsünde olabilmek staj yerini belirlemiş ve staj yapacakları kurumdan kabul belgesi almış olmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında staj yerini belirlemiş olmaları gerekmez. Öğrencilerimiz, daha sonra da staj kurumunu belirleyebilmektedir. Öğrencilerin staj yeri ararken özenle doldurulmuş bir CV'ye (özgeçmiş) sahip olmaları gerekmektedir. Europass formatında hazırlanmış örnek özgeçmiş formları için tıklayınız. Özgeçmişin haricinde bazı kurumlar niyet mektubu da isteyebilmektedir. Niyet mektubunun amacı, çalışmak veya eğitim almak istediğiniz kuruma kendinizi sözlü ifadelerle tanıtarak çalışmak istediğiniz/eğitim almak istediğiniz kurumla neden çalışmak istediğinizi anlatmaktır. Niyet mektubu hakkında bilgi almak için tıklayınızNiyet mektubunuzu online olarak oluşturmak için burayı tıklayınız.

Staj Süreleri

Staj faaliyeti en az 2 ay en çok 12 ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha önce aynı eğitim kademesinde öğrenim veya staj hareketliliğinden yararlanan bir öğrenci için önceki faaliyetini gerçekleştirdiği süreye bu süre eklenir. Staj gerçekleştireceği süre, önceki faaliyet süresiyle toplandığında 12 ayı geçmemiş olması gerekmektedir. Örneklersek;

2015-2016 Akademik Yılı Öğrenim Hareketliliği ile 10 ay 5 gün yurtdışında Erasmus+ ile eğitim gören bir öğrenci 2016-17 akademik yılında yaz döneminde staj yapmak istediğinde, staj faaliyetini gerçekleştiremez. Çünkü staj süresi en az 2 ay olması gerektiğinden 10 ay 5 günlük süreye 2 ay daha eklediğimizde toplam faaliyet süresi 12 ay 5 gün eder ki bu da gerçekleştirmek istediği staj faaliyetinin geçersiz sayılacağı anlamına gelir. Ancak bir önceki faaliyetinin toplamı 10 aydan kısa sürmüş olsaydı, staj faaliyetine hak kazanmış olacaktı.

Hibe Desteği

Öğrenim hareketliliğinde olduğu gibi staj hareketlilikleri için de hibe desteği üniversitemiz tarafından sağlanmaktadır. Staj için hibe miktarları öğrenim hareketliliğinden 100€ daha fazla olmaktadır.


Hayat pahalılığına göre ülke grupları

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Staj Hibeleri (Avro)

1. Grup Program Ülkeleri

Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık

600

2. Grup Program Ülkeleri Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye

500

3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

400

ÖNEMLİ LİNKLER MEVZUAT İLETİŞİM
Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler GK Yönergesi Erasmus Koordinatörlüğü
T.C. AB Bakanlığı E+ Yönergesi Öğr. Gör. Ahmet YİRMİBEŞ
Yükseköğretim Kurulu E+ Usul ve Esaslar Erasmus Kurumsal Koordinatörü
Türkiye Ulusal Ajansı E+ Uygulama El Kitabı E-posta: ayirmibes@bartin.edu.tr
Bartın Üniversitesi   Telefon: +90 378 223 54 35
ISCED Kodları   Ofis E-posta: ulik@bartin.edu.tr
E+ Öğrenci Beyannamesi     Ofis Telefon: +90 378 223 54 35