Erasmus+ Staj

ERASMUS+ STAJ HAKKINDA

Erasmus+ Staj Nedir?

Üniversitemiz, Erasmus+ Staj Hareketliliği ile öğrencilerimize AB program ülkelerinde staj yapma imkânı tanımaktadır. Staj hareketliliğinin anlaşma şartı olmadığından, bu ülkelerde faaliyet gösteren istedikleri bir işletme, kurum/kuruluşta stajlarını yapabilmektedirler. Staj hareketliliğinin sadece zorunlu staj kapsamında yapılması beklenmemektedir. Her bölümden öğrencimiz isteğe bağlı olarak da stajlarını yapabilirler.

 

Erasmus+ Staj Yerlerini Nasıl Bulabilirim?

Erasmus+ ile staj yapmak isteyen öğrencilerimiz staj yerlerini kendileri belirlemektedir. 32 AB program ülkesinde hareketlilik sağlanabilmektedir. Anlaşma şartı olmadığından istedikleri ülkede ve kendi çalışma alanlarında faaliyet gösteren bir kurumda/işletmede staj yapabilirler. Kurumun büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir ancak tanınırlığının olması (bir web sayfasına sahip olması gibi) gereklidir. Üniversitemize Ulusal Ajans aracılığı ile ya da bazı aracı şirketlerden gönderilen mailler veya görsel afişler ile bazı staj yeri teklifleri gelmektedir, ancak bu kurumlar için ne Ulusal Ajans ne de üniversitemiz gönderilen bu staj yeri tekliflerine referans olmaktadır. Staj Yeri Teklifleri kısmından bize gönderilen tekliflerini görebilirsiniz.

 

Uzaktan Staj Yeri Arama

Öğrencilerimizin yurtdışında kişisel bağlantılarını kullanarak ya da bölümdeki hocaları ile bağlantı sağlayarak staj yerlerini arayabilirler. Herhangi bir bağlantı bulunamadığı takdirde Erasmus+ Staj ana menüsünün altında Web’te Staj Arama kısmından paylaştığımız bazı internet sayfalarına üyelik oluşturarak da staj yerlerini arayabilirler.

 

Üniversitemizin Staj Anlaşmaları

İkili anlaşması bulunan 6 bölümümüzün anlaşmasında bu bölümler için staj kontenjanı yer almakta, bu bölümlerde eğitim almakta olan öğrencilerimiz anlaşması olan üniversitelerde de staj faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir. Hangi bölümlerimizin staj faaliyetleri için ikili anlaşması olduğunu öğrenmek için web sayfamızdaki Erasmus+ Staj ana menüsünden Üniversitemizin Staj Yeri Anlaşmaları alt menüsünü tıklayabilirler. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Staj Faaliyetinden Yararlanmak İçin

Erasmus+ Staj faaliyetine katılmak için öncelikle her akademik yılın ikinci döneminden itibaren çıktığımız ilanlara başvurmanız gerekmektedir. İki aşamada gerçekleştirdiğimiz değerlendirmede başarılı olan öğrencilerimiz Erasmus+ staj öğrencisi statüsünde olabilmek staj yerini belirlemiş ve staj yapacakları kurumdan kabul belgesi almış olmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında staj yerini belirlemiş olmaları gerekmez. Öğrencilerimiz, daha sonra da staj kurumunu belirleyebilmektedir. Öğrencilerin staj yeri ararken özenle doldurulmuş bir CV'ye (özgeçmiş) sahip olmaları gerekmektedir. Europass formatında hazırlanmış örnek özgeçmiş formları içintıklayınız. Özgeçmişin haricinde bazı kurumlar niyet mektubu da isteyebilmektedir. Niyet mektubunun amacı, çalışmak veya eğitim almak istediğiniz kuruma kendinizi sözlü ifadelerle tanıtarak çalışmak istediğiniz/eğitim almak istediğiniz kurumla neden çalışmak istediğinizi anlatmaktır. Niyet mektubu hakkında bilgi almak için tıklayınızNiyet mektubunuzu online olarak oluşturmak için burayıtıklayınız

 

Staj Süreleri

Staj faaliyeti en az 2 ay en çok 12 ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha önce aynı eğitim kademesinde öğrenim veya staj hareketliliğinden yararlanan bir öğrenci için önceki faaliyetini gerçekleştirdiği süreye bu süre eklenir. Staj gerçekleştireceği süre, önceki faaliyet süresiyle toplandığında 12 ayı geçmemiş olması gerekmektedir. Örneklersek;

2015-2016 Akademik Yılı Öğrenim Hareketliliği ile 10 ay 5 gün yurtdışında Erasmus+ ile eğitim gören bir öğrenci 2016-17 akademik yılında yaz döneminde staj yapmak istediğinde, staj faaliyetini gerçekleştiremez. Çünkü staj süresi en az 2 ay olması gerektiğinden 10 ay 5 günlük süreye 2 ay daha eklediğimizde toplam faaliyet süresi 12 ay 5 gün eder ki bu da gerçekleştirmek istediği staj faaliyetinin geçersiz sayılacağı anlamına gelir. Ancak bir önceki faaliyetinin toplamı 10 aydan kısa sürmüş olsaydı, staj faaliyetine hak kazanmış olacaktı.

 

Hibe Desteği

Öğrenim hareketliliğinde olduğu gibi staj hareketlilikleri için de hibe desteği üniversitemiz tarafından sağlanmaktadır. Staj için hibe miktarları öğrenim hareketliliğinden 100€ daha fazla olmaktadır.

Hayat pahalılığına göre ülke grupları

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Staj Hibeleri (Avro)

1. Grup Program Ülkeleri

Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık

600

2. Grup Program Ülkeleri Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Türkiye

500

3. Grup Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

400

 

 

 

 

 

 

 

Web'te Staj Arama

Web'te Erasmus+ staj yerleri aramak için aşağıdaki web portallarını kullanabilirsiniz.

 

ErasmusIntern.org

"erasmusintern.org" öğrencilerimizin web içerisinde staj yerlerini arayabilecekleri en kapsamlı ve en bilinen site olarak karşımıza çıkıyor. Erasmus Student Network (ESN öğrenci topluluğu) tarafından kurulmuş bu web sitesinde, hem şirketler hem de aday stajyerler birbirlerini aradıkları özelliklere göre bulma imkanına sahiptir. Bu web sitesine ilk girdiğinizde "sign up" kısmından üyelik oluşturup, çalışma alanınıza, ülkelere, staj sürelerine vs. göre arama yapabilirsiniz. Aynı zamanda staj yerlerinin de üye profillerinin olduğu sitede, düzgün ve kapsamlı bir şekilde oluşturulan profil ile aranan stajyer olabilirsiniz.

 

Eurasmus.com

Erasmus+ öğrencilerine yönelik hazırlanmış bu sitede hem size göre staj yerlerini, hem de gideceğiniz şehre göre de konaklama imkanlarını size sumaktadır. Erasmusintern web sitesinde olduğu gibi bu sitede de dil, maaş, ülke ve iş alanlarına göre arama yapılabilmektedir. Bu web sitesi için de ayrıca üyelik gerekmektedir.

 

Globalplacement.com

Dünyanın her yerinden staj ve staj yeri imkanlarını buluşturan ve üyelik sisteminde hizmet veren bu web sitesinde de staj arayan öğrencilerimiz farklı ülke ve şehirden staj yerine arama kriterlerini girerek ulaşım sağlayabilirler. Online özgeçmiş dolurarak binlerce staj şirketlerine başvuruda bulunabilmektedir. Ayrıca europlacement.com sitesinden de erişim sağlanabilmektedir.

 

European Funding Guide

Lifelong Learning Programme ortaklı bu web sitesinde öğrenciler, eğitimleri için burs imkanlarını bulabilecekleri bu web sitesinde aynı zamanda staj ve staj yeri arayan kişi ve kurumlar için de bir ortam oluşturulmuştur. Öğrencilerimiz, basit arama kelimeleri ile 19 ülkede staj yerlerini arayabilirler.

 

LEO-NET

Yukarıdaki web sitelerine göre daha az bilinen bir web sitesi olarak, özellikle Leonardo da Vinci ve Erasmus değişim programları için iş fırsatları sağlamaktadır. Bu site için de ayrıca kayıt şartı aranmaktadır. Ülke seçenekleri kısıtlı olan bu platformda Almanya, Fransa ve İsveç seçenekleri yer almaktadır.

 

Danışmanlık Şirketleri

Staj yerlerini bulmada problem yaşayan öğrencilerimiz için üniversitemize ulaşan bazı danışmanlık şirketlerinin web sitelerini sizlerle paylaşıyoruz. Alttaki bağlantılardan bu şirketlerle iletişime geçebilirsiniz. Bu şirketler danışmanlık ücretleri alarak sizler için staj yeri ve konaklama ayarlayabilmektedir. Bunun yanı sıra, resmi yazışmaların yapılması, evraklarınızın size ulaşması, vize için gerekli evrakların hazırlanması ve randevunuzun alınması, uçak biletinin ayarlanması vs. gibi çeşitli imkanlar da sunmaktadır.

Bu adresleri paylaşmadaki amacımız, öğrencilerimizin staj yerleri bulmaları için sadece alternatifleri sunmak olduğunu hatırlatır, hiçbir şirket için aracı olmamaktayız. Web ortamında bir kaç tarama yaparak en çok karşımıza çıkan siteleri sizlerle paylaşıyoruz.

 

EC IBERIA GROUP

ENDLESS ABROAD

EUCONNECT

GLOBAL EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

LONDINIUM YURTDIŞI EĞİTİM

YES EDUCATION CONSULTANCY

EĞİTİM İRLANDA

INTEREX YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

UNITED TOWERS

 

 

 

Staj Yeri Teklifleri

Aşağıdaki bağlantılarda üniversitemize iletilen Staj Yeri Tekliflerini bulabilirsiniz. Üniversitemiz bu teklifleri sadece öğrencilerine iletmekle sorumludur.

Not: Tekliflerin üniversitemiz tarafından duyurulması, staj yerinin kalitesini garanti ettiğini belirtmez. Teklifi değerlendirecek öğrencilerimize, daha fazla bilgi edinebilmeleri için kurumlarla ve organizasyonlarla iletişime geçmelerini öneririz.

 

Yeni staj yeri teklifleri geldiğinde sayfamız güncellenecektir.

 

Algoos Study, Work and Travel INC. (Yeni Staj Yeri Teklifi)

Yunanistan Rhodes Island'da bulunmakta olan bu şirketten üniversitemiz öğrencileri için staj yeri teklifi ulaşmıştır. Web sayfaları için başlığa tıklayınız.

İçerdiği Programlar:

 • Administration
 • Marketing
 • International Communication
 • Management
 • Human Resources Management
 • Translation
 • Business Administration
 • Media and Communication
 • Marketing in Tourism

Şartlar:

 • En az 3 sürecek bir staj faaliyeti (Mayıs-Ekim arası)
 • Akıcı İngilizce
 • Ayrıca bu dilleri bilmek avantaj olarak görülmektedir: Türkçe, Fransızca, Almanca, Portekizce, İspanyolca, Yunanca, İtalyanca, Arapça ve Rusça
 • İyi iletişim becerileri
 • Pozitif tavır
 • Uluslararası ortamda çalışma becerisi

Sundukları:

 • Profesyonel çalışma ortamı ve sıcak arkadaş ortamı
 • Kültürlerarası farkındalık
 • Çalışma alanlarında deneyim

 

İletişim için koordinatörlüğümüzle öncelikli olarak iletişime geçiniz. Bu firma için iletişim adresi: internships@algoos.com

 

ML Components (Yeni Staj Yeri Teklifi)

Elektronik aletlerin uluslararası distribütörü olan bu firma, Almanya Mainz merkezli olup, Malta'da da bağlı bir şubesi yer almaktadır. Aşağıdaki pozisyonlarda stajyerler aramakta olup, firmanın web sitesine ulaşmak için bilgi başlığına ya da buraya tıklayabilirsiniz.

Bu firma için teklif edilen staj pozisyonları:

 • International sales executive,
 • Human resources,
 • IT and web developer,
 • American sales executive

Bu pozisyonlarda bu firmada staj yapmak isteyen öğrencilerimiz Özgeçmişlerini şu adrese gönderebilirler:

internships@mlcomponents.com

 

Erasmus Student Work Placement in the Canary Island, Spain

Yukarıdaki bağlantıda Kanarya Adaları’nda Eğitim Bakanlığı ve devlet üniversitelerine bağlı AB Eğitim Programları adındaki idari bir birimin Halk Eğitim Merkezlerine staj yapacak öğrenciler için sundukları teklifi görebilirsiniz. Daha çok eğitim fakültesi öğrencilerimizin yararlanabileceği bir staj programıdır. Programın detayları için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

 

Placement Slovakia

Tüm öğrencinler için tamamen ücretsiz olarak hizmet sunan bu program, yükseköğrenim öğrencilerinin Slovakya’da staj yapabilmeleri için konsorsiyum projesi olarak kurulmuştur. Detaylı bilgi için başlığa tıklayınız.

 

Internships in Barcelona with Casamona Real Estate

İspanya’da bir emlak firmasından iletilen teklif formuna üstteki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

TOP